Kronika

Gietrzwałd III 2024Glotowo - Droga Krzyżowa 2024

 

Gietrzwałd III 2024

Pierwszy słoneczny weekend po długim okresie lutowo-marcowej szarości towarzyszył nam podczas rekolekcji "W dialogu z Panem Bogiem" odbywanych u stóp Matki Bożej Gietrzwałdzkiej...

Jesienią ogród księży Werbistów w Pieniężnie jest równie barwny jak nasze temperamenty!
Rekolekcje pogłebiające dla małżeństw 17-19 XI 2023 Pieniężno

Spotkanie animatorów

 

 

Narada reprezentantów naszego Ośrodka w przerwie Krajowego Zjazdu Animatorów Spotkań Małżeńskich w Rzeszowie
wrzesień 2023

XX-lecie Ośrodka

 

założyciele Dzieła

 

Miłość Chrystusa przynagla nas (2 Kor 5,14). Międzynarodowy Zjazd Liderów Krajowych i Diecezjalnych Ośrodków Spotkań Małżeńskich w Gdańsku. Nie mogło nas zabraknąć :)

 

Rekolekcje dla Narzeczonych w Dobrym Mieście. W 2021 roku nie zrezygnowaliśmy z prowadzenia Rekolekcje dla Narzeczonych w Dobrym Mieście. Chętnych uczestników nie brakowało.

RdN XI 2021

 

W listopadzie 2021 w ramach Laboratorium Miłości przeprowadziliśmy dla Doradców Życia Rodzinnego Warsztat o Dialogu. 

Laboratorium Miłości

 

Międzynarodowy Zjazd Animatorów Spotkań Małżeńskich w Kalwarii Zebrzydowskiej. Silną grupą (4 pary animatorów i ksiądz Marek Gbiorczyk) uczestniczyliśmy w Zjeździe. Poszukiwaliśmy odpowiedzi na trudne pytania - jak głosić Dobrą Nowinę gdy grozi nam lockdown?

Kalwaria Zebrzydowska

 

Spotkanie Animatorów naszego Ośrodka. W sierpniu spotkaliśmy się w gronei animatorów, aby zaplanować pracę naszego Ośrodka na rok 2022. Rozważaliśmy również tekst adhortacji Amoris Laetitia. 

Animatorzy

Omawialiśmy również 4 filary Spotkań Małżeńskich (programy, charyzmat, organizacja, wspólnota):

filary

 

Turnus wakacyjny w Rybakach. W lipcu 2021 roku zorganizowalismy w Ośrodku Caritas w Rybakach dwunastodniowy turnus wakacyjny małżeństw, które uczestniczyły w rekolekcjach Spotkań Małżeńskich. Oczywiście w turnusie uczestniczyły całe rodziny - blisko 60 osób. Było wesoło, radośnie i z dużą ilością pięknego czasu spędzanego we dwoje, z dziećmi i we wspólnocie. /autor zdjęcia - ks. Dariusz Sonak "Posłaniec Warmiński"/

Rybaki

Animatorzy naszego Ośrodka na spotkaniu Doradców Życia Rodzinnego Archidiecezji Warmińskiej. Nasi Animatorzy (na zdjęciu brakuje jeszcze Mirosławy Wiśniewskiej) otrzymali misję kanoniczną do pełnienia funkcji Doradców Życia Rodzinnego. Po uroczystej Mszy Świętej i błogosławieństwie Arcybiskupa w auli Semniarum Duchownego Hosianum odbyła się konferencja poświęcona organizacji pracy Doradców Życia Rodzinnego w naszej Archidiecezji.

doradcy

 

Rekolekcje podstawowe w nowych warunkach.  Po kwarantannie która uniemożlwiła organizację zaplanowanych rekolekcji w Świętej Lipce i Dobrym Mieście, powróciliśmy do Spotkań Małżeńskich. W czerwcu, lipcu, sierpniu i grudniu 2021, przeprowadziliśmy rekolekcje podstawowe. Poniżej - przygotwana przez animatorów w domu pielgrzyma w Świętej Lipce sala oczekująca na przyjazd małżonków.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

XX-lecie kapłaństwa księdza Tomasza. Z powodu epidemii odwołaliśmy nasze tradycyjne spotkanie ogólne, ale pamiętaliśmy o jubileuszu kapłaństwa naszego oddanego i wytrwałego animatora - księdza Tomasza Łojka. Wiele Błogosławieństwa Bożego księże Tomku!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wieczory dla Zakochanych - po raz pierwszy organizowaliśmy Wieczory on-line. We wszystkie wtorki czerwca i lipca uczestniczyły w nich pary narzeczonych zarówno tych, którzy nie mogli uczestniczyć w odwołanych z powodu epidemii Rekolekcjach dla Narzeczonych, jak i pary, którym ta forma przygotowania do małżeństwa odpowiadała szczególnie. Każdego tygodnie uczestnikom ukazywał się poniższy obrazek. A za chwlię wszyscy (księżą, animatorzy i pary narzeczonych) widzielismy się i słyszeliśmy nawzajem poprzez laptopy i smartfony. 


 

 

 

 

 

 

Wielki Post 2020 Z powodu kwarantanny wszyscy doświadczamy różnorakich uczuć.
Nie rezygnujemy jednak z przygotowań do kolejnych zaplanowanych na 2020 rok rekolekcji. Nasi animatorzy Jola i Piotr (niewidoczny poniżej autor zdjęcia) właśnie przygotowują wprowadzenie do ważnego tematu najbliższych rekolekcji:

przygotowanie wprowadzenia

 

Droga Krzyżowa w Glotowie  7 marca 2020

W tym roku spotkaliśmy się w Kalwarii Warmińskiej, gdzie przez 5 godzin modliliśmy się i  rozważaliśmy ważne dla nas wartości jakie związane są z poszczególnymi stacjami i postaciami drogi krzyżowej. 

Droga Krzyżowa

 

 

Spotkanie ogólne - kolędowe 11.01.2020

 W Centrum Duszpasterskim Archidiecezji Warmińskiej śpiewaliśmy kolędy i uczestniczyliśmy w turnieju kolędowym (quiz ze znajomość historii, tekstów i melodii kolęd z całego świata). Było wesoło!

kolędy 2020

 

 

Spotkanie animatorów naszego ośrodka podsumowujące rok 2019 r. 14 grudnia 2019

 Na spotkaniu cieszyliśmy się z rekordowo dużej ilości uczestników rekolekcji podstawowych w 2019 roku i mierzyliśmy nasze siły i możliwości tworząc plan pracy ośrodka na rok 2020. 

spotkanie animatorów 2019

 

 

Rekolekcje Podstawowe dla Małżeństw w Gietrzwałdzie 22-24.11.2019

 W Gietrzwałdzie jak zawsze działy się cuda. Dziękujemy Ci Matko Boża Gietrzwałdzka!

MBG

Krajowy Zjazd Animatorów 13-15.09.2019 Poznań

"Nie wyście Mnie wybrali, ale  Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i by owoc wasz trwał" (J 15,16). Motto zjazdu towarzyszyło pracy animatorów z całej Polski. Z naszego ośrodka w zjeździe uczestniczyło 6 par animatorów. O czym  obradowaliśmy? Poinformujemy o tym na jesiennych spotkaniach małych grup w naszym ośrodku.

nasi animatorzy w Poznaniu

na zdjęciu brakuje Piotra, ale ktoś musiał nas sfotografować :)

Spotkanie animatorów w Piasutnie - lato 2019

Tradycyjnie w ostatni weekend sierpnia animatorzy naszego ośrodka korzystali z gościnności Mirki, Wojtka i ich mamy. W Piasutnie omawialiśmy naszą tegoroczną aktywność, przymierzaliśmy się też do planowania pracy w roku 2020. Gospodarze przygotowali piękną prezentację i wprowadzenie do małżeńskiego dialogu. Punktem centralnym naszego spotkania była Eucharystia w kościele w Świętajnie. Dziękowaliśmy Bogu za 40-lat  małżeńśtwa Jagody i Andrzeja Krawczyków - założycieli i długoletnich liderów naszego ośrodka. Po Mszy Św. powróciliśmy do Piasutna, gdzie czekał na nas pyszny tort i lody  od Jubilatów.

odnowienie przyrzeczeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odnowienie przyrzeczeń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jubilaci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

jubilaci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Turnusy wakacyjne - lato 2019

W czasie tegorocznych wakacji sporo małżeństw z dziećmi z naszego ośrodka uczestniczyło w turnusach wakacyjnych w Grzybowie i w Nałęczowie. Poniżej przedstawiamy relację z Nałęczowa, gdzie jedną z par odpowiedzialnych za organizację turnusu byli Aneta i Jakub Jakubowscy. Turnus trwał od 18 do 28 sierpnia i zgromadził 12 małżeństw wraz z 30 dziećmi w różnym wieku. Opiekę duchową zapewniało 2 księży - ksiądz Adam Lewandowski z ośrodka lubelskiego i ks. Marek Gbiorczyk z ośrodka olsztyńskiego.Świetne warunki (cudowne położenie Domu Rekolekcyjnego na wzgórzu z widokiem na piękną dolinę, dostępna kaplica, boisko, plac zabawa i troskliwi gospodarze), pozwalały na relaks i dużą swobodę dla dzieci. Dzięki temu rodzice znajdowai czas na wspólny dialog i na odpoczynek.Codzienna Eucharystia i wieczorne spotkania małżonków, a także prowadzone co drugi dzień wprowadzenia do dialogu oraz pielgrzymka do Wąwolnicy wzmociły nasze więzy małżeńskie. Bogaty program pozwolił na zwiedzenie Kazimierza nad Wisłą i Lublina, a także cienistych wąwozów Nałęczowa. Szczególnie cenna była wizyta w lubelskiej katedrze (z dokładnym zwiedzaniem i wieczornym wejściem na wieżę). Był czas na mecze piłkarskie, kręgle, odwiedziny w gospodarstwie agroturystycznym i wizytę u kowala. A także na odwiedzenie parku dzikich dzieci i magicznych ogrodów. Był również poprzedzony Eucharystią z odnowieniem przysięgi małżeńskiej bal na świeżym powietrzu z tortem, tańcami i zabawami. Dziękujemy parom odpowiedzialnym i cierpliwym księżom. 

poranek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eucharystia w lubelskiej katedrze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eucharystia w lubelskiej katedrze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Eucharystia w lubelskiej katedrze

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odnaleziony skarb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

odnaleziony skarb

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Spotkanie ogólne - 30 czerwca 2019 w Gryźlinach

Podobnie jak w latach poprzednich, przy wspaniałej pogodzie i gościnności ks. Marka Gbiorczyka - proboszcza parafii w Gryźlinach i naszego opiekuna duchowego, spotkaliśmy się na corocznym pikniku. 20 małżeństw oraz spora gromadka dzieci cieszyła się dodatkowo z jubileuszu 25-lecia kapłaństwa naszego opiekuna duchowego. Nie zabrakło wprowadzenia do dialogu poświęconego świętości w życiu małżonków (na przykładzie bł. Quatrocchich). Dobry nastrój wzmocniony zozstał poprzez smakowity tort jubileuszowy i poprzez zabawę w układanie 500 puzzli przypominających ważne momenty działalności naszego ośrodka wspomaganego od wielu lat przez ks. Marka. Dużą radość sprawiła nam również obecność małżonków zarówno tych uczestniczących w spotkaniach grup porekolekyjnych, jak i tych których od dawna nie widzieliśmy.

 

 

 

Spotkanie ogólne - Droga Krzyżowa w Gietrzwałdzie

To nie Prima Aprilis - 1 kwietnia 2017 r. pary związane ze Spotkaniami Małżeńskimi spotkały się na Drodze Krzyżowej. Tak napisała o niej Ania Dramowicz:

"Kochani,

wróciliśmy z Gietrzwałdu pełni pokoju i zastanowienia, że wobec ogromu wydarzeń Wielkiego Tygodnia nasza droga po gietrzwałdzkim wzgórzu to wędrówka z Mamą za rękę: słońce, ptaki, kwiaty, przyjaźni ludzie...

Dziękujemy Organizatorom - Mirce i Wojtkowi i ich grupie za otoczenie nas troską oraz osobom, które przygotowały rozważania. Cieszymy się, że było na sporo, szczególnie podobały nam się dzieciaki, które zbierały kwiatki i bawiły się kamieniami. Myślałam sobie, że kiedyś rzucano kamieniami pogardy w Jezusa, a teraz dzieci je kompletnie rozbroiły.

Dziękujemy Wszystkim za obecność i modlitwę. Dziękujemy Asi i Wojtkowi za muzykę i niesienia krzyża.

Prosimy o kontynuację modlitwy w intencji, o której mówiliśmy na końcu nabożeństwa i którą mamy w sercach."

 

 

 

 


Rekolekcje dla narzeczonych w Dobrym Mieście - 17-19.03.2017 r.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rekolekcje dla małżeństw w Gietrzwałdzie już za nami!

 

Było bardzo kameralnie - 7 par uczestników, 4 pary animatorów, jeden ksiądz katolicki - to statystyczne podsumowanie grudniowego weekendu podstawowego Spotkań Małżeńskich. W niedzielę uczestnicy modlili się wraz z parafianami przy obrazie Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Podczas Mszy w homilii zostaliśmy zaproszeni do życia tak, jak byśmy mieli za chwilę przejść do domu Ojca. Czy potrafimy tak właśnie przeżyć adwent? Czy w dniu odejścia będziemy wśród tych, którzy najbardziej żałują, że nie mówili szczerze o swoich uczuciach? Za dużo pracowali, a za mało czasu spędzili ze swoimi rodzinami? Zapomnieli o swoich przyjaciołach i żałują, że nie przebywali z nimi częściej? Czy może będziemy z radością wspominać spotkania w dialogu?

 

 


Wybory Zarządu Ośrodka na kadencję 2016-2020

Wybory odbyły się 14 listopada 2016 r. Nowy skład Zarządu Ośrodka Olsztyńskiego to:

Anna i Daniel Dramowiczowie - Liderzy (Przewodniczący Zarządu)

Mirosława i Wojciech Wiśniewcy - Zastępcy Liderów

Andrzej Krawczyk (Skarbnik) wraz z Jagodą Krawczyk (Członek Zarządu)

Aneta i Jakub Jakubowscy - Członkowie Zarządu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Coroczne spotkanie ogólne odbyło się w czerwcu 2016 r. w Gryźlinach

Parafia Gryźliny z Proboszczem Księdzem Markiem Gbiorczykiem jak zawsze ugościła nas pięknie! Było grillowanie i grillowanie się z tematem małżeńskim.

 


Rekolekcje dla małżeństw w 2016 r. odbywały się w dwóch miejscach: w Gietrzwałdzie i w Pieniężnie.

W Gietrzwałdzie rekolekcje odbyły się w terminie 19-21 lutego 2016 r., a w Pieniężnie na początku lipca (1-3) i października (7-9).



Rekolekcje dla narzeczonych w 2016 r. odbywały się w dwóch miejscach: w Gietrzwałdzie (11-13 marca) i w Dobrym Mieście (13-15 maja i w listopadzie). Ostatni cykl rekolekcji w 2016 r. miał miejsce w dniach 18-20 listopada.

Wyjątkowo liczna i bardzo zdyscyplinowana grupa 20 par narzeczonych to uczestnicy weekendu listopadowego. Dwie pary: Leszek i Ania oraz Ania i Paweł na prędce stworzyli muzyczny zespół, który zadbał o piękno celebracji liturgicznej w wymiarze śpiewów. Poniżej kilka fotografii z rekolekcji dla narzeczonych w 2016 r.:

 

 

 

 


Droga Krzyżowa - już po raz 3!

28 marca 2015 r., w przeddzień Niedzieli Palmowej, spotkaliśmy się w Gietrzwałdzie, by rozważać pasję Pana Jezusa. Medytacje w dialogu z codziennością życia małżeńskiego wniosły wiele inspiracji do zweryfikowania swojej postawy, do jeszcze większego miłowania. Cieszymy się z pomocnych kleryków WSD Hosianum, którzy podjęli trud pracy z dziatwą! Pociesznie donosimy, że skończyło się to bez strat w zasobach ludzkich.

 


Rekolekcje dla narzeczonych - Dobre Miasto - 13-15 marca 2015 r.

Duuuża bardzo grupa, bo aż 20 par narzeczonych spotkała się na pierwszych wiosennych rekolekcjach w 2015 r. w Dobrym Mieście.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Rekolekcje dla małżeństw - 27 lutego 1 marca 2015 r. - Gietrzwałd

Kilkanaście par... I dużo cudów! Bogu niech będą dzięki!

 


Sylwester 2014/2015

Zabawa sylwestrowa dzięki uprzejmości ks. Stanisława Kozakiweicza odbyła się w Instytucie Kultury Chrześcijańskiejw  Olsztynie. Ksiądz Tomasz Łojek przygotował piękne muzyczne nagrania... A wielką atrakcją były JASEŁKA!

 

Trzej Królowie z darami:

 


Rekolekcje dla małżeństw - Gietrzwałd 21-23 listopada 2014 r.

Krótka relacja fotograficzna:

 

 


Rekolekcje dla narzeczonych w Dobrym Mieście - 17 - 19 października 2014 r.

Dziewięć. Nie szans. Tyle par zakochanych w sobie młodych ludzi spotkało się w Ośrodku Źródło Jakuba w Dobrym Mieście, by toczyć refleksję nad potencjalnym przyszłym wspólnym życiem w małżeńskim stadle. Które to już rekolekcje dla narzeczonych? Nie liczymy. Ale liczymy na to, że decyzja o ślubie po przejściu tego wydarzenia jest bardziej jasna i pełna światła.

 


10-12 października 2014 r. - Pieniężno - Weekend pogłębiający "W dialogu z Panem Bogiem"

Ile kilometrów jest z Szczecina do Pieniężna? A może to z Lublina jest bliżej? Rozważania geograficzne wynikające z dużych odległości, jakie przebyli uczestnicy weekendu pogłębiającego "W dialogu z Panem Bogiem", ustepowały refleksji nad tym, jak słucham Pana Boga i jak odpowiadam na Jego głos. Ale miały swoje miejsce. Bo Ksiądz Mirek przybył z Lublina, a dwie pary małżonków uczestniczących w rekolekcjach w Pieniężnie - na co dzień przebywają w Szczecinie. Było nas na tym szczególnym spotkaniu niedużo, ale Trójmiasto i stolica oraz piękny Olsztyn też były reprezentowane. Spokój klasztornych korytarzy, jesienność ogrodu i obecność w Najświętszym Sakramencie Tego, Którego chcieliśmy podczas rekolekcji spotkać, sprzyjały odkrywaniu dialogu "kruszynek" ze swoim Stwórcą.


18-20 lipca 2014 r. - Pieniężno - Rekolekcje podstawowe dla małżeństw

Przeprowadziliśmy eksperymentalnie po raz pierwszy rekolekcje podstawowe Spotkań Małżeńskich w okresie wakacyjnym! W dniach 18-20 lipca 2014 r. w Pieniężnie odbył się weekend dla małżeństw, w którym udział wzięło 18 par - mieszkających od Olsztyna aż po Irlandię! Warsztaty prowadziły 3 pary animatorów (Mirka i Wojtek Wiśniewscy, Asia i Wojtek Mioduszewscy, Kamila i Mariusz Górscy-Kłodzińscy) oraz x. Zbigniew Cybulski - saletyn z Mrągowa. Frekwencja w czasie wakacyjnym nas bardzo zaskoczyła. Cieszymy się, że uczestnicy byli bardzo zdyscyplinowani, punktualni i zaangażowani, zupełnie nie było po nich widać wakacyjnego rozprężenia, a zdecydowanie bardziej zauważaliśmy ciężką, wytrwałą pracę nad budowaniem relacji w małżeństwie. DZIĘKUJEMY!

 


29 czerwca 2014 r. -  Spotkanie ogólne rodzinne z grillem w Gryźlinach

Spotkania małżeńskie lubimy,
Gryźliny z rodziną odwiedzimy.
Zabierzemy pogodę i czas,
by spotkać wszystkich Was.

Tak swoje przybycie na spotkanie porekolekcyjne ogólne w Gryźlinach z elementem grillowania zapowiadali Kasia i Wojtek z Pociechami... Faktycznie przyjechali, i nie wiadomo czy to oni, czy sympatia Pana Boga do naszego cyklicznego bycia razem, odpowiada za to, że pogoda nam dopisywała w ostatnie w czerwcu 2014 r. niedzielne popołudnie. Zebrało się nas duuuużo dużaków i duuuużo maluchów, żeby razem modlić się na łonie Parafii Gryźliny, dzielić się radością wspólnego biesiadowania, zapiekania kiełbasy, a także zaglądania do naszych serc i umysłów w poszukiwaniu ścieżek dialogu. Dzieci (podające się za sadowników) za ważne uznały również budowanie "bazy", a także zmienianie piaskownicy w oazę.

Małżonkowie i księża z kolei skupiali się na temacie rozumienia. Jak zrozumieć małżonka / parafian? Czy to w ogóle możliwe? W jakiej dziedzinie rozumiemy się, a w jakich nam jeszcze ciężko? Co nam pomaga się rozumieć, a co przeszkadza? Czym jest istota rozumienia drugiego człowieka? Wiele pytań znalazło swą odpowiedź. A inne niech jeszcze w nas kiełkują, wzrastają, kwitną i, mamy nadzieję, zaowocują.

Rozmowy małżonków byłyby utrudnione, gdyby nie dzielna ekipa opiekunów: Monika, Maria, Arleta, Dominika i Adam, która ostro zmagała się z niemalże trzydziestką pełnych energii przedstawicieli pokolenia "15 minus". Dziękujemy! Słowa wdzięczności należą się również nowo upieczonemu posiadaczowi sadu z sumaka octowca w miejscu, gdzie niegdyś była piaskowa górka - Księdzu Markowi Gbiorczykowi, który udostępnił nam przestrzeń plebanii i ogrodu - BÓG ZAPŁAĆ! Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie spotkania i w znalezienie się w Gryź-dialogu-linach począwszy od godziny 12.00 lub z małym opóźnieniem. Dobrze, że byliście! I do zobaczenia w tym samym miejscu za rok!

(powyżej fotografia autorstwa Marysi, lat 6 - jak na początkującą fotoreportażystkę całkiem nieźle :)

 


25 czerwca 2014 r. -  Spotkanie animatorów w Gryźlinach

Animatorzy w formie warsztatów rozważali, w jaki sposób w naszej działalności możemy ROZWIJAĆ SKRZYDŁA! Najważniejszy wniosek: WARTO ROZMAWIAĆ! Powstało wiele pomysłów na udoskonalanie naszej aktywności i wprowadzanie nowych inicjatyw.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 


23-25 maja 2014 r. - Dobre Miasto - Rekolekcje dla narzeczonych

W rekolekcjach wzięło udział 16 par, które chciały pochylić się nad swoją relacją i lepiej przygotować się do sakramentu małzeństwa, bądź poznać się jeszcze bardziej. Wyjątkowo rekolekcje prowadziła duża liczba animatorów - kapłan i 4 zestawy żona+mąż:), niestety nie wszystkie małżeństwa mogły być przez cały czas. Rekolekcje współprowadził ks. Tomasz Łojek.

Jak swój pobyt podsumowali narzeczeni? Oto kilka wypowiedzi:

"Dziękujemy za możliwość przeżycia wspólnie rekolekcji, które pomogły nam w podjęciu wielu decyzji. Była wspaniała atmosfera. Dziękujemy za pomoc."

"Dziękujemy za naukę, wspólne przeżycia oraz możliwośc dowiedzenia się o sobie nawzajem. Utwierdziło Nas to w jeszcze głębszym przekonaniu, że sakrament małżeństwa jest dla Nas."

I kilka zdjęć:

Animatorzy podczas rozmów niedokończonych...

Panie snują swe rozważania:

I panowie też nie próżnują...

 


6 kwietnia 2014 r. - Głotowo - Droga Krzyżowa

Zamieszczamy dwie relacje z Drogi Krzyżowej w Głotowie przygotowane przez Animatorów Ośdorka Olsztyńskiego Spotkań Małżeńskich. Bardzo dziękujemy wszystkim osobom zaangażowanym w zorganizowanie tego pięknego wydarzenia i uczestnikom za obecność, a także naszym korespondentom za przygotowany materiał.

Mirka Wiśniewska:

Już po raz kolejny Olsztyński Ośrodek Spotkań Małżeńskich zorganizował Drogę Krzyżową dla małżeństw, które kiedykolwiek uczestniczyły w rekolekcjach Spotkań Małżeńskich i ich rodzin. Tym razem miała ona miejsce w Glotowie, gdzie znajduje się Warmińska Kalwaria.

Została ona zbudowana na wzór jerozolimskiej w XIX wieku (1878-1893). Pomysłodawcą i fundatorem Kalwarii był Johannes Merten – kupiec, który był w Jerozolimie, przywiózł stamtąd małe kamyki (teraz znajdują się one w poszczególnych kapliczkach 14 stacji). Wyjątkowość tej Drogi tkwi też w tym, że budowniczy starali się zachować prawdziwą długość oraz nachylenie drogi, którą musiał przemierzyć Jezus.

Rozważania poszczególnych stacji przygotowały obecne małżeństwa, odnosząc wydarzenia Drogi Krzyżowej do swego małżeńskiego życia. Trzeba przyznać, że to niezwykłe doświadczenie móc usłyszeć i zobaczyć, jak daleko nasze małżeńskie doświadczenia zanurzone są w Krzyżu. Jakby dwie belki Jezusowego Krzyża stanowiły męża i żonę…, jakby nieporozumienia, brak zrozumienia, brak wzajemnego słuchania, ocenianie, wyrażanie pośrednio uczuć były gwoździami, którymi przybito Zbawiciela, jakby Droga, którą musiał iść Chrystus była drogą życia małżonków – z upadkami, podnoszeniem się, rozpoczynaniem na nowo, cierpieniem, utratą nadziei aż do zmartwychwstania, jakby zwycięstwo Jezusa zapowiadało  ostateczne zwycięstwo małżeńskiej miłości. Potrzeba tylko lub aż naszej wierności, trwania, niekiedy nawet wbrew logice tego świata, zaufania, wytrwałości. Podążanie śladami Syna Bożego wyraźnie to pokazuje.

Po zakończeniu Drogi Krzyżowej Spotkaniowe małżeństwa uczestniczyły w części dialogowej. W tym samym czasie dzieci (podzielone na trzy grupy) miały także swoje spotkania formacyjne. Wielką radość sprawiły, pokazując na koniec rodzicom, czego się nauczyły, co robiły w tym czasie. A wniosek 5-letniego Karola, że ukrzyżowanie było potrzebne potwierdza sens wspólnego przeżywania Drogi Krzyżowej.

W Drodze, która odbyła się 06.04.2014 roku, uczestniczyło około 35 małżeństw wraz  z dziećmi. Była to zatem naprawdę duża grupa, co bardzo cieszy. Poza tym były w niej nie tylko małżeństwa, które związane są ze Spotkaniami Małżeńskimi, ale także z ostródzkiej grupy małżeństw „W Drodze”. Dobrze, że mogliśmy iść razem, wspólnie śpiewać, modlić się, rozważać, być i dawać świadectwo siły małżeństwa.

 

Asia i Wojtek Mioduszewscy:

W niedzielę 6 kwietnia br. uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, przygotowanej i prowadzonej przez małżeństwa stowarzyszone w olsztyńskim Ośrodku Spotkań Małżeńskich. Udział w niej wzięły nie tylko same małżeństwa, ale także całe rodziny z dziećmi, z Olsztyna, z Ostródy, Nidzicy i innych miast, a także z miejscowej parafii, w sumie kilkadziesiąt osób.

Nabożeństwo Drogi Krzyżowej odprawiane było na dróżkach Kalwarii w Glotowie pod Dobrym Miastem. Nabożeństwu przewodniczył ks. Tomasz Łojek z parafii w Szczepankowie.

Wszystkich uczestników zachwyciła piękna wiosenna pogoda, co widać na załączonych fotografiach, dlatego, że początkowo dzień był pochmurny i słońce pojawiło się dopiero na początku wspólnej modlitwy.

Była to okazja do przeżycia tej liturgii trochę w inny sposób niż zwykle, ponieważ rozważania do każdej stacji Drogi Krzyżowej przygotowane były przez poszczególne małżeństwa, a przemyślenia były bardzo osobiste i poruszające. Małżonkowie przedstawiali daną stację w świetle przeżywanych przez nich doświadczeń i problemów. Również dzieci obecne na Drodze Krzyżowej, starały się w niej aktywnie uczestniczyć po przez głośny śpiew, pomaganie rodzicom w niesieniu wielkiego drewnianego krzyża, niesienie lampionów, po przez zadawanie pytań dotyczących poszczególnych stacji i wreszcie przez zwyczajną zabawę.

Po nabożeństwie, na plebanii u proboszcza ks. Marka Proszka odbyło się spotkanie formacyjne dla małżonków należących do ruchu Spotkań Małżeńskich, gdzie w duchu dialogu dzieliliśmy się swoimi przeżyciami, przemyśleniami i uczuciami dotyczącymi naszego małżeństwa w świetle rozważanych stacji.

Podczas, gdy rodzice prowadzili dialog, ich pociechy radośnie spędzały czas na zabawie pod okiem opiekunów. Po zakończonej części oficjalnej maluchy mogły zaprezentować rodzicom swoje prace oraz tańce, których się przez ten czas nauczyły.

Dziękujemy klerykom z Wyższego Seminarium Duchownego Hosianum oraz opiekunkom za twórcze prowadzenie zabaw i formacji religijnej dla dzieci.

Zgodnie z nauką bł. Jana Pawła II nasza wiara ma się przekładać i wyrażać w kulturze. Ma tworzyć nową kulturę, kulturę życia. Uważamy, że tak właśnie się stało w przypadku tegorocznej Drogi Krzyżowej w Glotowie.

Wojciech: Jeżeli chodzi o moje spostrzeżenia z pobytu w Glotowie, odkrywcza była dla mnie informacja, że nazwa miejscowości, w której odbywało się nabożeństwo i nasze spotkanie, pochodzi od nazwy pruskiego plemienia, żyjącego na tych terenach przed erą chrystianizacji.

Joanna: A mnie zaciekawił obraz wiszący na plebani, na którym trzy krowy klęczą przed puszką z Najświętszym Sakramentem. Obraz ten przedstawia ciekawy fragment historii Glotowa. Zaintrygowanych tą historią zapraszamy do odwiedzenia Glotowskiej Parafii :-)

 


14-16 marca 2014 r. - Dobre Miasto - Rekolekcje dla narzeczonych

28-30 marca 2014 r. - Gietrzwałd - Rekolekcje podstawowe dla małżeństw

Za nami kolejne Rekolekcje dla Narzeczonych i Weekend Podstawowy dla Małżeństw! W obu wydarzeniach wzięło udział po kilkanaście par - narzeczeni spotkali się w Dobrym Mieście od 14 do 16 marca 2014 r., a małżonkowie dwa tygodnie później w Gietrzwałdzie. Bardzo się cieszymy z tego, że rekolekcje dla małżeństw współprowadził ksiądz Zbigniew Cybulski - Saletyn z Mrągowa, tym samym debiutując we współpracy z Ośrodkiem Olsztyńskim Spotkań Małżeńskich. Naszym Kochanym Uczestnikom rekolekcji życzymy pięknych owoców dialogu i uczucia szczęśliwości na każdy dzień! Ściskamy wszystkie pary mocno i serdecznie, z nadzieją na kolejne miłe spotkania.

 


16 marca 2014 r. - Olsztyn - promowanie Spotkań Małżeńskich na Ślubnych Inspiracjach...

Dostaliśmy zaporoszenie na "miniprezentacje" ślubne w świecącym czerwonymi kwadratami budynku Eranova w Olsztynie i odpowiedzielismy na nie "Czemu nie?". Asia i Wojtek Mioduszewscy dzielnie opowiadali narzeczonym o formach przygotowania do sakramentu małżeństwa prowadzonych przez Ośrodek Olsztyński Spotkań Małżeńskich. Zainteresowane pary dowiedziały się nieco o Wieczorach dla Zakochanych i weekendowych Rekolekcjach dla Narzeczonych. Czy to skuteczna zachęta przekonamy się już w maju w Dobrym Mieście podczas najbliższych rekolekcji...

 


Luty - kwiecień 2014 r. - Olsztyn - Wieczory dla zakochanych

W godzinach bliskich nocnym :) (czytaj 19.00) w domu parafialnym przy kościele Św. Józefa na Zatorzu w Olsztynie pojawiło się 12 par zainteresowanych lepszym poznawaniem siebie nawzajem przed sakramentalnym "Ślubuję Ci...". Ciemność za oknami, wewnętrzna wątpliwość - czy trafimy? czy będziemy na czas?, świece na stolikach, animatorzy i uczestnicy - to impresyjny obraz wieczoru 4 lutego. Bardzo się cieszymy z kolejnej edycji tych szczególnych spotkań przygotowujących do sakramentu małżeństwa. Spotkania trwały nie całe 3 miesiące (9 wtorkowych wieczorów), gdzie dotykaliśmy tematów uczuć, potrzeb, życia religijnego w rodzinie, dialogu, dzieci... i wieeeelu innych, które niechybnie prześlizgują się między małżonkami podczas ich wspólnej ekstremalnej wyprawy. Jest to naszą radością, że tak licznie pary narzeczonych wybierają niełatwą drogę odkrywania siebie wzajemnie w dialogu.

 


18-20 października 2014 r. - Dobre Miasto - Rekolekcje dla narzeczonych

Słoneczno-mglisty weekend 18-20 października 2013 r. był czasem danym 7 parom narzeczonych i nam animatorom na spotkanie w dialogu, czyli w prawdzie i miłości. Odbyły się kolejne rekolekcje dla narzeczonych w Ośrodku Rekolekcyjnym "Źródło Jakuba" w mieście, które jest naprawdę DOBRYM miejscem na spotkania. Grono było bardzo kameralne, co sprzyjało skupieniu i odnajdywaniu siebie samego. Uczestnicy zaskoczyli nas tym, że kontynuowali spotkania ze sobą w sobotni wieczór do póóóóźnych godzin nocnych - DZIĘKUJEMY WAM za to świadectwo zaangażowania! Oczywiście Panie zabezpieczające wikt, jak zawsze sprawiły, że brzuszki mieliśmy pełne pyszności, co sprzyjało oddawaniu się sprawom ducha. Wśród sztandarowych smakołyków była jak zawsze konfitura jabłkowa i do tego dołączyły ruskie pierogi. Mniam!

Nasi wciąż zakochani w sobie animatorzy Magda i Maciek, którzy swoją przygodę zaczynali właśnie od rekolekcji dla narzeczonych w Dobrym Mieście uśmiechają się do wszystkich:


4-6 października 2014 r. - Pieniężno - Rekolekcje pogłębiające "W dialogu z Panem Bogiem"

Czy Pan Bóg jest Osobą, z którą prowadzę dialog? I jak ten dialog wygląda? Odpowiedzi poszukiwaliśmy podczas rekolekcji pogłębiających dla małżenstw, które odbyły się od 4 do 6 października 2013 r. w Pieniężnie. "W dialogu z Panem Bogiem" (bo taki był temat spotkania) zapragnęło być 6 par, w tym 3 pary animatorów, i 2 kapłanów. Uznajemy, że było to dobre dzieło, bo plany przybycia zostały pokrzyżowane jeszcze innym sześciu małżeństwom, o czym dowiedzieliśmy się dopiero w piątek, w dzień rozpoczęcia rekolekcji. Werbiści ugościli nas tradycyjnie pysznym jadłem, które jak wiadomo im lepiej znika z talerzy, tym większa praca duchowa się odbywa poza posiłkami:)

Strawa dla ducha...

... i dla ciała :D


23 czerwca 2013 r. - Gryźliny -Spotkanie ogólne porekolekcyjne w formie pikniku rodzinnego

Byś może hasło "piknik w Gryźlinach" przywołuje pierwsze skojarzenie pikniku lotniczego... Ale dla nas jest to również skojarzenie pikniku rodzinnego. Już po raz kolejny nasze letnie spotkanie ogólne odbyło się w tym samym czasie, co impreza lotnicza. 23-go czerwca dzięki uprzejmości Księdza Marka Gbiorczyka, włodarza gryźlińskich posiadłości plebanijnych [:-D], mogliśmy rozmawiać, grillować, biesiadować i ogniskować (nie tylko z kiełbasą na kij nadzianą, ale również z wykorzystaniem uwagi - na temacie potrzeb).

Co jakiś czas unosiliśmy głowy ku niebu, by podziwiać akrobacje ryczących trzydziestek (bo pewnie taki wiek średnio reprezentowały maszyny wycinające podchmurne hołubce). Ku Niebu zwracaliśmy się również w najważniejszym punkcie spotkania, to znaczy podczas Mszy Świętej, która o godzinie 12 (z haczykiem) rozpoczęła całe wydarzenie. Po przerwie na przypalanie wyrobów mięsnych na ruszcie bądź nad ogniem w formie znanej podobno od czasów homo erectus, Jagoda i Andrzej Krawczykowie, z udziałem - wspomnianego już - Księdza Marka, pomagali małżonkom zgłębiać temat potrzeb i sposobów ich zaspokajania. Rozmowa było bardzo owocna - a najważniejszy wniosek można sforułować jako: warto rozmawiać... o potrzebach.

Małżonkowie się spotykali, a dzieciaki szalały w ogrodzie i na boisku, w podgrupach tematycznych, m. in.: zwis z trzepaka, skrytka w namiocie, piła do bramy, mamo-daj-pić, łapać potwora, rozpłaszczanie hałdy piachu, rozpalamy ognisko, będzie dym (czyli gasimy ognisko)... Ogarnąć tę ferajnę nie było łatwo.

Dziękujemy wszystkim, bez których spotkanie by się nie odbyło, czyli wszystkim!!!

 

Ksiądz Marek też się bawił w "będzie dym".

 


10-12 maja 2013 r. - Dobre Miasto - Rekolekcje dla narzeczonych

17-19 maja 2013 r. - Pieniężno - Rekolekcje podstawowe dla małżeństw

W maju odbyły się kolejne rekolekcje dla narzeczonych - od 10 do 12 maja zmagało się ze sobą 17 par przygotowujących się do sakramentu małżeństwa i tych, które jeszcze nie podjęły decyzji o ślubie, ale chcą lepiej się poznać i odświeżyć więź z Panem Bogiem. Osoby prowadzące Ośrodek Rekolekcyjny "Źródło" w Dobrym Mieście i pracujące w nim przyjęły nas jak zawsze z wielką gościnnością. W kolejny weekend siedem par małżeńskich oraz cztery pary animatorów spotkały się w Pieniężnie u Ojców Werbistów na rekolekcjach podstawowych dla małżeństw. Rekolekcje współprowadził ksiądz Marek Gbiorczyk. Po raz pierwszy Spotkania Małżeńskie zawitały do Pieniężna i trzeba przyznać, że miejsce jest jakby specjalnie stworzone do tego rodzaju działań. Obie sesje rekolekcyjne uznajemy za owocne w odkrywaniu daru dialogu we wzajemnych relacjach.


16 marca 2013 r. - Gietrzwałd - Droga Krzyżowa dla rodzin związanych ze Spotkaniami Małżeńskimi

Gietrzwałdzka Kalwaria była miejscem odprawienia Drogi Krzyżowej dla rodzin. W sobotnie popołudnie, 16 marca, w aurze jeszcze zimowej, całymi rodzinami modliliśmy się, uczestnicząc w tym wielkopostnym nabożeństwie. Rozważania przygotowane zostały przez małżeństwa i księży - w szczególności w odniesieniu do dialogu i codziennego życia w rodzinie. Pary, które uczestniczyły wcześniej w weekendzie podstawowym, spotkały się również by ze sobą porozmawiać. Ostatnim punktem programu była adoracja krzyża, która została przygotowana podobnie do czuwań Taize.

 

 


8-10 marca 2013 r. - Dobre Miasto - Rekolekcje dla Narzeczonych

2 doby dialogu, blisko 300 spotkań dwóch dusz, 19 par rozważajacych wybór ekstremalnej formy spędzania wolnego czasu (czyli małżeństwa)... Rekolekcje dla Narzeczonych, które odbyły się od 8 do 10 marca 2013 r., to już fakt historyczny. Dla nas, animatorów, to wzruszajace świadectwo tego, że są ludzie, którzy pragną czegoś więcej. Jedni odkryli, że chcą więcej kontaktu z Bogiem, inni, że dobrze rozumieją drugą połowkę, a jeszcze inni, że małżeństwo to ciągła praca. Było intensywnie! A jedzenie podawane przez Ośrodek Rekolekcyjny "Źródło" w Dobrym Mieście znikało ze stołów. W świetle teorii, że im więcej pracy duchowej, tym lepiej idzie konsumpcja, wnioskujemy, że w sferze ducha wiele się zadziało. Uczestników pozdrawiamy i życzymy, by jako małżonkowie byli najszczęśliwszymi ludźmi na Ziemi, a może i w całym wszechświecie.

 


9 lutego 2013 r. - Olsztyn - Spotkanie ostatkowe małej grupy

Mała Grupa Porekolekcyjna, która spotyka się w Instytucie Kultrury Chrześcijańskiej w Olsztynie, 9 lutego 2013 r. zorganizowała spotkanie formacyjne połączone z ostatkami. Rozmowy przy smakołykach trwały do późnego wieczora. W czasie gdy rodzice oddawali się poznawaniu "pięciu języków miłości" dzieci pod opieką Justynki - pedagożki przygotowały przedstawienie. Czy ktoś zgadnie jaka z tego wyszła historia?